TIP

800 190 590

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Światowy Tydzień Jaskry – skorzystaj z bezpłatnego badania wzroku

10-03-2019

Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza pacjentów na trzecią edycję bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku jaskry, w ramach Światowego Tygodnia Jaskry, które odbędą się w dniach 10–16 marca 2019 roku na terenie całej Polski.
Jest to międzynarodowa inicjatywa lekarzy okulistów mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania.

  • Dlaczego warto? 

Problem jaskry w Polsce może dotyczyć 800 tysięcy osób, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania.

  • Grupa ryzyka

Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy. Niezależnie od głównych czynników profilaktyczne badanie w kierunku jaskry zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty. Wykrycie choroby we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty widzenia.

  • Jak skorzystać z badań  

Z badań – po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji - skorzystać mogą wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie mają zdiagnozowanej jaskry. Na badania nie jest wymagane skierowania do okulisty. Podobnie jak w ubiegłym roku podczas badania zostaną wykonane: pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka, badanie grubości rogówki i wywiad ogólny. W przypadku wykrycia niepokojących objawów okulista podejmuje decyzję o objęciu pacjenta specjalistyczną opieką.

Małopolskie gabinety okulistyczne, które biorą udział w akcji  

Światowy Tydzień Jaskry - więcej informacji

 

Wszystkie aktualności