TIP

800 190 590

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Połowa wakacji za nami - w Małopolskich górach bezpiecznie

09-08-2018

Od początku wakacji pogotowie ratunkowe interweniowało w rejonie Podhala i Tatr 2448 razy. Najczęstsze przyczyny wezwania pogotowia ratunkowego to omdlenie i zapaść, duszność, problemy z nadciśnieniem, bóle w klatce piersiowej i powierzchowne urazy głowy. Karetki najczęściej wyjeżdżały w powiecie nowosądeckim – 777 razy i nowotarskim – 838, w powiecie tatrzańskim tylko 238 razy.

Do szpitalnych oddziałów ratunkowych w małopolskich górach od początku wakacji trafiło 14 021 pacjentów. W SOR-ach w Nowym Sączu, Nowym Targu, Zakopanem, Gorlicach i Krynicy udzielono  pacjentom prawie 15 tys. świadczeń, Najwięcej – prawie 4000 osób trafiło do Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

Z opieki w górskich SOR-ach skorzystało 160 pacjentów z krajów Unii Europejskiej na podstawie EKUZ.

Do szpitalnych oddziałów ratunkowych pacjenci najczęściej zgłaszali się ze zwichnięciami i skręceniami stóp (wybierając się w góry pamiętajmy o właściwym obuwiu!), złamaniami i ranami nóg, rąk i głowy, omdleniami, Od początku wakacji lekarze w górskich SOR-ach udzielili prawie 13 tys. porad, w szpitalach wykonano prawie 2000 zdjęć RTG stóp i rąk i założono ok. 2500 opatrunków na rany.

W ubiegłym roku od czerwca do września karetki pogotowia w górach niosły pomoc 11522 razy, z pomocy SOR-ów w Nowym Sączu, Nowym Targu, Zakopanem, Gorlicach i Krynicy skorzystało prawie 40 tys. pacjentów.

Numery alarmowe w Tatrach:

  • Pogotowie Ratunkowe: 112, 999.
  • Jeśli w Tatrach wydarzy się wypadek, należy dzwonić pod numery alarmowe TOPR: 985 , +48 601 100 300. 

Aplikacja RATUNEK - umożliwia wzywanie pomocy przez automatyczne połączenie telefoniczne ze Służbami Ratowniczymi (TOPR) z równoczesnym wysyłaniem współrzędnych GPS. Aplikacja jest bezpłatna i można ją pobrać ze strony www.ratunek.eu

Przypominamy, że numery i aplikacja służą do powiadamiania o zagrożeniach zdrowia i życia.

Opieka medyczna na wakacjach 

Wszystkie aktualności