Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Dla Świadczeniodawców
Kontynuując realizację projektu „Pacjent unijny w Polsce – niezbędnik świadczeniodawcy” Departament Współpracy Międzynarodowej NFZ opracował szkolenie poświęcone przypomnieniu i aktualizacji informacji na temat zasad obsługi pacjenta unijnego.
W związku z tym zachęcamy do udziału w szkoleniu online, a także do zapoznania się i wykorzystania poniższych materiałów.
Materiały informacyjne:
Broszura informacyjna, format A-5, wersja do wykorzystania w komunikacji online oraz do druku
Broszura informacyjna, format A-5, wersja do druku
Plakat, format A-2, w wersji do druku i ekspozycji w siedzibie świadczeniodawcy
31 stycznia 2020 r. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej opuściło Unię Europejską. Do 31 grudnia 2020 r. obowiązywał okres przejściowy, w którym utrzymane zostały wszystkie dotychczasowe przywileje i obowiązki wynikające ze stosowania przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Od 1 stycznia 2021 r. prawo do korzystania z opieki zdrowotnej przysługuje wyłącznie na zasadach uregulowanych w dwóch dokumentach:
Powyższe umowy gwarantują osobom ubezpieczonym w Wielkiej Brytanii korzystanie ze świadczeń zdrowotnych na terenie UE praktycznie na takich samych zasadach jak dotychczas.
Zmianie ulegają jednak dokumenty uprawniające do świadczeń, zwłaszcza karty EKUZ, których jest obecnie kilka rodzajów. Ich wzory prezentujemy poniżej.
EKUZ wydane przed wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z UE nadal pozostają ważne do daty wskazanej na karcie.
Zmiany obejmują usunięcie znaku UE (gwiazdki unijne) z karty EKUZ, a także nadrukowanie na odwrocie karty wskazówek na temat korzystania z EKUZ po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.
Różnica między dotychczasowym EKUZ, a tzw. CRA EKUZ polega na tym, że w prawym górnym rogu, w miejsce flagi unijnej zamieszczono hologram z flagą Wielkiej Brytanii, a w głównym polu karty jest nadrukowany wyróżnik „CRA” (Citizens’ Rights Agreement - umowa o prawach obywateli). Zmiany obejmą również zawartość pola PIN, w którym dotychczasowy numer identyfikacyjny posiada rozszerzenie o dopisek „CRA”.
Jest to nowość, gdyż CRA EKUZ wydawana jest studentom na czas trwania ich nauki w innym kraju UE/EFTA. CRA EKUZ wydane studentom różnią się od pozostałych tym, że w kartach tych, w polu PIN znajduje się wyróżnik zawierający dwuliterowy kod państwa UE/EFTA, w którym osoba studiuje - czyli dla studenta ubezpieczonego w Wielkiej Brytanii, a studiującego w Polsce, w polu PIN zostanie zamieszczony kod: UK12345678 PL (wzór powyżej).
Zgodnie z ustaleniami przejściowymi, zarówno karty oznaczone literami „PL”, jak i karty oznaczone kodem innego państwa członkowskiego np. UK12345678 FR, również powinny być akceptowane przez polskich świadczeniodawców.
Pola z danymi posiadacza GHIC (UK) odpowiadają dokładnie takim samym danym jak na zwykłej karcie EKUZ. Różnicą jest tło karty, brak gwiazdek unijnych oraz hologram w prawym górnym rogu.
Karta nie jest jeszcze w obiegu, a jej wzór zostanie udostępniony państwom członkowskim przed jej wydaniem i rozpowszechnieniem.
Zarówno Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ, Poświadczenie, jak i dokument S2 zachowują swoją ważność, a udzielanie świadczeń zdrowotnych i ich rozliczanie z NFZ odbywa się na dotychczasowych zasadach.
[1] Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej.
[2] Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony.
Małopolski OW NFZ w Krakowie informuje, że po wejściu w życie ustawy z dnia 23 marca 2017 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2017 poz. 844), w ramach podstawowego systemu szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) nadal pozostaje obowiązek bieżącego przesyłania przez świadczeniodawcę (w tym również dla świadczeń sprawozdawanych w ramach umów SZP/08 w części dotyczącej ryczałtu PSZ) danych dotyczących dokumentów uprawniających do świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o koordynacji, decyzji wójta/burmistrza gminy itp., jak i kopii tychże dokumentów.
Brak kopii ww. dokumentów lub/i błędy w raporcie statystycznym w zakresie danych dotyczących ww. dokumentów będzie skutkował pominięciem świadczenia w podstawie do naliczenia wysokości ryczałtu PSZ na następny okres rozliczeniowy.
Przypominamy, że świadczenia w ramach umowy o udzielanie świadczeń w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej realizowane są w oparciu o dedykowany typ umowy SZP/08.
W związku z tym, zmianie ulega również sposób przekazywania załącznika elektronicznego będącego kopią dokumentu uprawniającego do świadczeń.
Chcąc dodać załącznik świadczeniodawca, po przesłaniu i potwierdzeniu świadczenia, loguje się do portalu świadczeniodawcy wybierając kolejno:
Umowy na realizacje świadczeń -> Moje umowy -> przycisk D
Dla zakresów finansowanych odrębnie w ramach umów SZP/08 (poza ryczałtem PSZ) procedura przekazywania dokumentów potwierdzających uprawnienia nie uległa zmianie. Dokumenty nadal przekazywane są do rachunku według dotychczasowych zasad.
Wydział Współpracy Międzynarodowej
Małopolskiego OW NFZ w Krakowie
tel. 12 29-88-327, 12 29-88-328, 12 29-88-376.
W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystawianej przez słowackie instytucje właściwe z datą ważności 31 grudnia 9999, Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie informuje, że zgodnie z pismem słowackiej instytucji łącznikowej, EKUZ może zostać wystawiona z następującymi okresami ważności:
Karty wystawione na wskazane powyżej okresy ważności stanowią podstawę do udzielenia rzeczowych świadczeń zdrowotnych zgodnie z art. 19 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 oraz art. 25 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009, a co za tym idzie będą uznawane przez MOW NFZ przy rozliczaniu świadczeń zdrowotnych udzielonych na rzecz uprawnionych ze Słowacji.
MOW NFZ przypomina o zniesieniu obowiązku dostarczenia dowodu księgowego w wersji papierowej w przypadkach, w których świadczeniodawca rozlicza się z MOW NFZ za pomocą faktury elektronicznej (e-faktury).
Tym samym zwracamy uwagę na to, aby nie traktować wydruku rachunku elektronicznego jako pisma przewodniego do uzupełnień do faktur. Dostarczane w terminie późniejszym załączniki/uzupełnienia wystarczy opatrzyć ręcznym dopiskiem z nr faktury oraz kodem umowy, których dokumentacja dotyczy.
MOW NFZ przypomina również o możliwości dołączania załączników do faktury elektronicznej (e-faktury), również w formie elektronicznej – max wielkość załącznika to 10 MB.
Informujemy, że po zaimportowaniu e-faktury przez system Oddziału NFZ, świadczeniodawca ma możliwość dołączenia do dowodu księgowego skanu dokumentu uprawniającego do świadczeń tj. EKUZ, Certyfikatu zastępującego EKUZ, formularza E112, dokumentu S2 jako załącznika elektronicznego (w formacie pdf, jpg lub png).
Powyższe zapewnia otrzymanie w tym samym czasie kompletu dokumentacji rozliczeniowej tj. zarówno dowodu księgowego, raportu statystycznego jak i kopii dokumentów uprawniających do świadczeń.
Ponadto informujemy, że załącznik może mieć kilka stron, ale w jednym pliku, gdyż przesłanie kolejnego załącznika usuwa poprzedni.
Przypominamy, że rozliczenie świadczeń zdrowotnych udzielonych na rzecz uprawnionych z krajów UE/EFTA odbywa się na podstawie n/w dokumentacji:
W przypadku e-faktury, świadczeniodawca ma możliwość dołączenia kopii dokumentów uprawniających do świadczeń w postaci załączników elektronicznych.
Poniżej prezentujemy Instrukcję dotyczącą poprawnego wprowadzania danych do raportów statystycznych
Przypominamy, że dane sprawozdawane muszą się zgadzać z danymi zawartymi w dokumencie okazanym przez pacjenta. Format przekazywania danych w raporcie statystycznym i wymagany zakres wynika z Zarządzenia Nr 16/2015/DI Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 marca 2015 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia szczegółowych komunikatów sprawozdawczych XML dotyczących świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych.
E106, E109, E120, E121, E123/DA1, E112/S2
Do najczęstszych błędów podczas wprowadzania danych z dokumentów uprawniających do świadczeń należą:
W przypadku nr identyfikacyjnego zarówno na EKUZ jak i na Certyfikacie nr ten odczytamy z poz. 6, w dokumencie S2 z poz.1.1, w formularzu E112 z poz. 1.6, a w poświadczeniu z pola „Numer identyfikacyjny zamieszczony na zaświadczeniu”;
Ponadto przypominamy, że:
Zwracamy również uwagę na obowiązek każdorazowego dołączania kopii dokumentu uprawniającego do świadczeń do faktury / e-faktury, nawet w przypadku rozliczenia kolejnych świadczeń zdrowotnych udzielonych na rzecz tego samego uprawnionego.